Adıyaman Alevi köyleri Baraj tehdidi altında

Barajın yapımına karşı tepkiler büyürken, köylülerin kurduğu Koçali Barajı’na Hayır Platformu’nun avukatı Bülent Çınar, hedeflenenin bölgeyi insansızlaştırmak ve asimile etmek olduğunun altını çizdi.

Adıyaman’ın Şêxbor (Çatal Ağaç), Şehînqa (Doğanlı), Qirikan (Gökçay), Buvukan (Bağlıca) ve Kurêmille (Ağaçkonak) Alevi köyleri, yapımı için ihale edilen Koçali Barajı’nın tehdidi altında. Daha önceden barajın yapılmaması için Adıyaman Malatya yolunu trafiğe kapatarak eylem yapan ve barajın getirisinin götürüsünden fazla olacağını savunan köylüler, DİHA’ya konuşarak tepkilerini dile getirmişti. Köylüler, hedefin Kürt Alevileri bölgeden uzaklaştırmak ve asimile etmek olduğunu anlatmıştı. KATAM İnşaat Limited Şirketi’ne ihale edilen barajın yapımına karşı köylülerin kurduğu Koçali Barajı’na Hayır Platformu’nun avukatı Bülent Çınar, hedeflenenin bölgeyi insansızlaştırmak ve asimile etmek olduğunun altını çizdi.
‘Katkı daha ucuz yolla sağlanabilir’

Adı anılan baraj projesinin 70’li yıllardan beri gündemde olduğunu söyleyen Çınar, tasarlanan barajın birçok olumsuzluğu barındırdığı için günümüze kadar hayata geçirilemediğini ifade etti. AKP iktidarı döneminde köylerinin, yaşam alanlarının görmezden gelinerek yok edilmeye, dağıtılmaya çalışıldığına dikkat çeken Çınar, "Barajın bölgemize hiçbir katkısı yoktur. Düşünülen katkı, farklı daha ucuz yöntemlerle sağlanabilir. Özelikle baraj sahasında yaşayan köylerimizin yaşamı ekonomik sosyal ve kültürel olarak yok sayılmıştır. Barajın olumsuz etkileyeceği alanda, sadece Alevi Kürt vatandaşlar yaşamaktadır. Burada yaşayan vatandaşlar yerlerinden yurdundan edilmeye çalışılmaktadır" diye konuştu.

Yerlerinden edilenler mevsimlik işçi

Hedeflenenin bölgeyi insansızlaştırmak ve asimile etmek olduğunu söyleyen Çınar, şöyle devam etti: "Örneğin Atatürk Barajı ile birlikte Samsat ilçesi ve onlarca köy sular altında kaldı. Oralarda yaşayan yurttaşlar, şehirlere göçler arttı. Kentlerde işsizlikten dolayı mevsimlik işçi oldular. İl dışına gidip çalışmak zorunda olan ailelerin çocukları eğitimde geri kaldı. Yollarda yaşanan kazalarda yaşamlarını yitirdiler. Bu sorunlar günümüzde de devam ediyor. Baraj ile düşünülen yararların farklı projelerle elde edilme imkânı varken neden bu projenin hayata geçirilmesinde diretiliyor?"

‘Köylüler direnecek’

Koçali Baraj bölgesinde yaşayan yurttaşların kimlik ve inançtan kaynaklı zenginliğinin yok edilmeye çalışıldığını dile getiren Çınar, "Projeyi hayata geçirmek için arazi fiyatlarını yüksek tutmaya çalışıyorlar. Yurttaşları kandırarak kamulaştırma ya da uzlaşmaya gitmek istiyorlar. Ancak ne kadar fiyat verilirse verilsin, köylüler bu projenin hayata geçirilmesini istemiyor. Köylerde yaptığımız toplantılarda, köylüler demokratik haklarını kullanarak barajın yapılmaması için demokratik tepkilerini dile getirmeye devam edeceklerini ifade ettiler" dedi.

Çınar son olarak, Anayasa’nın 56. Maddesi’nde devletin aslı görevi olan "Çevreyi geliştirmek ve çevre kirlenmesini önlemektir" başlığını hatırlatarak, herkesi Alevi köylerine yönelik asimilasyon politikası ve yok etmeye dikkat çekti.

Bir cevap yazın