Ordu – Gölköy – Kozören: Alevi köylerine Camiyi reddediyoruz

Ordu’da Gölköy Kozören bir Alevi köyü. Bu köye devlet cemevi yerine cami yaptı yıllar önce. Şimdi ise Alevi yolunu sürdürmek isteyen köylüler cemevi yaptırıyor. Hem de dayanışmayla. Kendisi de Ordulu olan Güvenç Abdal Ocağı dedelerinden Sefa Öztürk, PİRHA’ya verdiği demeçte cami yapılan bu köye cemevi yapılmasının önemli olduğunu belirterek, cemevinin yapımının tamamlanması için herkesi dayanışmaya çağırdı. Alevi köylerine cami yapılmasına da tepki gösteren Öztürk, Alevi köylerine camiyi reddediyoruz.” dedi.

PİRHA- Ordu’da Gölköy Kozören köyünde yapılan cemevi inşaatı devam ediyor. Alevi yurttaşların dayanışmasıyla yapılan cemevinin biran önce hizmete açılması için daha çok yardımlaşmaya ihtiyaç var.

Dönemin iktidarlarının Alevi köylerine cami yapma politikası bu köyde de uygulanmış. Alevi köyü Gölköy Kozören’e cemevi yapılması gerekirken cami yapılmış.

İsim:  sefa-ozturk.jpg  Görüntüleme: 10  Büyüklük:  31.3 KB (Kilobyte)

“LOKMALARINIZI BEKLİYORUZ”

Şimdi ise Alevi yolunun sürmesi için Cemevi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Dalkıç, “Cemevi inşaatı devam ediyor. Siz değerli canların, yardım ve destekleri ile beton kısmı bitti. Yapacak çok daha işimiz var. Lokmalarınızı, yardım ve desteklerinizi bekliyoruz” dedi.

“CEMEVİ İÇİN BİR TUĞLA DA SEN KOY”
Güvenç Abdal Ocağı dedelerinden Sefa Öztürk de PİRHA’ya verdiği demeçte duyarlı herkesi dayanışmaya çağırdı. Öztürk, “Bütün canları birlikte hareket etmeye davet ediyorum. Cemevlerini birlikte yapalım. Lokmayı birlikte paylaşalım. Cemi birlikte tutalım. Bir tuğlada sen koy” dedi.

Sefa Öztürk Dede, Alevi köylerine cami yapılmasına da tepki gösterdi. Öztürk, “Alevi köylerinde asimilasyona uğratmak ve alevileri bölmek için cami yapılmaktadır. Bunu savunan aleviler için de sorundur. İdeolojiler ve inançlar çift kimliği reddeder. Şirin gözükmeye çalışmak zamanla sahibini deforme eder. Bundan derhal vazgeçilmelidir. Alevi köylerine camiyi reddediyoruz.” dedi.

Nilgün METE

Bir cevap yazın